- spwyszecino

Idź do spisu treści

Menu główne:

Z życia szkoły
Wycieczka do Malborka
13 czerwca 2018 roku klasy III-VI pojechały na wycieczkę do Malborka. Celem wyjazdu było zwiedzenie największego w Europie zamku krzyżackiego. Wycieczka po zamku trwała ponad 3 godziny. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała nam historie zwiedzanych pomieszczeń. Zwiedzanie zaczęliśmy od zamku średniego i jego sal. Zobaczyliśmy tam min. wielki refektarz, kuchnię, system zamkowego ogrzewania, piwnice zamkowe oraz wiele innych ciekawych sal. Kolejno zwiedzaliśmy zbrojownię oraz niezwykle piękną wystawę bursztynów, by po krótkiej przerwie udać się na podbój zamku wysokiego. Za wielka bramą znajdowało się wejście do Zamku Wysokiego, a w nim zobaczyliśmy, poza licznymi komnatami, kościół zamkowy noszący ślady zniszczeń powstałych w wyniku działań wojennych, studnię zamkową, kapitularz, izbę konwentu oraz dormitorium. Po zwiedzeniu zamku wysokiego udaliśmy się na tarasy zamkowe. Podczas wycieczki zapoznaliśmy się z kulturą i obyczajami Krzyżaków, poznaliśmy historię tych ziem oraz zobaczyliśmy niezwykły kunszt budowniczy w postaci zamkowych murów, jak i kunszt rzeźbiarski i malarski w pięknie wykończonych zamkowych komnatach. Na końcu obeszliśmy stragany i zakupiliśmy pamiątki. Wszyscy uznaliśmy, że wycieczka była bardzo udana.

„Jak nie czytam, jak czytam”.
8 czerwca 2018 r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania, przebiegającej pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym zadaniem akcji jest promocja czytelnictwa oraz zainicjowanie mody na czytanie. O godzinie 10.00 uczniowie przebrani za postaci literackie przeszli na plac przed szkołą, gdzie wygodnie ułożeni na kocykach, w cieniu drzew, chłodzeni przyjemnym wietrzykiem, oddali się lekturze swojej ulubionej książki. Słuchaczami czytanych bajek, baśni, wierszy byli uczniowie klasy I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Młodsze dzieci miały też możliwość bezpośredniego kontaktu z książką – z ciekawością oglądały ilustracje z prezentowanych pozycji oraz podejmowały próby czytania. W tym dniu uczniowie miło poczytali sobie w gronie koleżanek i kolegów, a książka kojarzyła się z rozrywką a nie szkolnym obowiązkiem.

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu
W poniedziałek 4 czerwca przedszkolaki zaprosiły do naszej szkoły swoich rodziców na występ z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci z uśmiechem na ustach prezentowały wierszyki i dobrze znane wszystkim piosenki. Nie zabrakło także pięknych prezentów- własnoręcznie przygotowanych kwiatków i laurek dla kochanych rodziców. Wspólne świętowanie zakończyło się pysznym poczęstunkiem.  
I miejsce w VI Powiatowym Turnieju Wiedzy o Zdrowiu „Trzymaj formę”
23 maja 2018 roku w Domu Kultury SM Janowo w Rumi po raz szósty odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy o Zdrowiu „ Trzymaj formę” zorganizowany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wejherowie. W rywalizacji wzięły udział szkoły podstawowe powiatu wejherowskiego realizujące program „Trzymaj formę”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V i VI.Pojechaliśmy tam pod opieką  p. Ewy Pobłockiej i p. Jolanty Bistram. Musieliśmy wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego stylu życia, zbilansowanego odżywiania, różnych form aktywności fizycznej oraz wiedzy konsumenckiej. Dodatkowym elementem, który podlegał ocenie był doping szkoły. Zdobyliśmy 39 punktów i zajęliśmy I miejsce.


Wyjazd na mecz do Ergo Areny
Za udział w trzeciej edycji Konkursu Plastycznego pod hasłem „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Franciszek Kręcki- pomorski bohater niepodległej” zorganizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze  zostaliśmy zaproszeni na mecz siatkarzy Trefla Gdańsk w Ergo Arenie w Gdańsku. Głównym celem konkursu było poszerzanie wiedzy o małej ojczyźnie, jak również integracja dzieci i młodzieży interesującej się swoim regionem.

Dzień Jedności Kaszubów – szkolne eliminacje konkursu Rodno Mowa
W piątek 16 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Jedności Kaszubów. Uczniowie starszych klas przygotowali prezentacje na temat Kaszub. Odbyły się również szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa”.

SKS w naszej szkole
Nasza szkoła kontynuuje udział w programie Szkolny Klub Sportowy, którego II edycja realizowana jest od stycznia do grudnia 2018. Program SKS umożliwia wszystkim chętnym dzieciom podejmowanie dodatkowej aktywności fizycznej. Zajęcia w naszej szkole realizowane są w formie gier zespołowych i rekreacyjnych, lekkoatletyki oraz zabaw ruchowych. Odbywają się w wymiarze 2 razy w tygodniu po 60 minut, pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Jolanty Bistram. Dzieci najczęściej siedzą przy komputerach, ciężko jest im wyjść z domu, a jeszcze trudniej spotkać się na wspólne uprawianie sportu. SKS-y umożliwiają uprawianie sportu i integrowanie się młodych ludzi. Zarówno nauczyciele, rodzice jak i dzieci są bardzo zadowoleni z tego, że jest możliwość rozwijania dziecięcych ambicji i pasji sportowych. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzany aktywnie czas da wszystkim więcej zdrowia i radości.

Projekty edukacyjne w naszej szkole
W ramach działań biblioteki szkolnej we współpracy z nauczycielem polonistą uczniowie klas IV-VI uczestniczą w tym roku szkolnym w 3 projektach edukacyjnych: dwóch czytelniczych 
„Rok szkolny z lekturą” i „Czytanie to przyjemność” oraz ogólnopolskim projekcie edukacji filmowej „Akademii Filmowej Multikina” realizowanym przy wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Do projektu „Czytanie to przyjemność” włączyła się również klasa III. Dwa pierwsze projekty mają na celu promowanie czytelnictwa, budzenie zainteresowań literaturą i kształtowanie umiejętności pięknego czytania. Projekt „Czytanie to przyjemność” to comiesięczne wspólne głośne czytanie utworów o wcześniej zaplanowanej tematyce. „Rok szkolny z lekturą” jest realizowany w formie konkursów wiedzy z lektur omawianych w bieżącym roku szkolnym. Trzeci projekt jest realizowany w Multikinie w Rumi i umożliwia uczniom zdobywanie informacji o otaczającym świecie przy pomocy mediów i czerpanie wiedzy na różne tematy z obrazu filmowego. Jest to cykl 8 spotkań, na które składają się starannie wyselekcjonowane filmy o wartościach edukacyjnych poprzedzone odpowiednim wprowadzeniem, spotkaniem z filmoznawcą oraz scenariuszem lekcji wykorzystywanym później przez nauczycieli w szkole. Projekty doskonale integrują wiedzę i umiejętności z wielu przedmiotów oraz pozwalają rozwinąć indywidualne zainteresowania uczniów.


Występ w kościele
28 stycznia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyszecinie wystąpili z przedstawieniem bożonarodzeniowym w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Luzinie. Przedstawienie oparte było na pantomimie. Aktorzy przy pomocy gestów, mimiki i ruchów ciała na tle muzyki, nie tylko opowiedzieli historię narodzenia Jezusa, ale również pokazali wygnanie z Raju  i Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Za swój występ dzieci otrzymały gorące oklaski, podziękowania i słodycze. Dziękujemy księdzu kanonikowi Andrzejowi Galińskiemu za miłe przyjęcie i umożliwienie zaprezentowania przedstawienia szerszej widowni, a także  wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie strojów i rekwizytów oraz przywieźli dzieci na występ do kościoła Matki Boskiej Różańcowej w Luzinie.

Listy w butelce, opowieść o Irenie Sendlerowej
23 stycznia uczniowie klas IV – VI SP w Wyszecinie brali udział w spotkaniu z autorką Anną Czerwińską Rydel, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Łebnie. Pisarka jest pomysłodawczynią i twórczynią przeznaczonej dla dzieci i młodzieży serii biograficznych powieści o wielkich Polakach, m.in. o Chopinie, Skłodowskiej-Curie, Korczaku, Tuwimie, Wedlach, Sienkiewiczu, Wieniawskim, Makuszyńskim, Sendlerowej. Podczas spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących twórczości i metod pracy, na które w ciekawy sposób odpowiadała pisarka. Tematem spotkania była najnowsza książka p. Anny pt. „Listy w butelce, opowieść o Irenie Sendlerowej”. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób w czasie drugiej wojny światowej ratowano Żydów z warszawskiego getta. W akcję tę była zaangażowana właśnie Irena Sendlerowa, która ocaliła ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Listy z ich nazwiskami ukryła w butelce, stąd tytuł książki.

            Bal karnawałowy
25 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, kowbojów i innych barwnych postaci z kreskówek . Bal poprowadziły postacie prosto z bajki – księżniczki Elsa i Anna, renifer Sven i bałwanek Olaf . Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.


Spotkanie z Babciami i Dziadkami
Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją naszej szkoły. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Zebranych gości serdecznie powitała dyrektor szkoły p. Barbara Hojan. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Wnuczęta zaprezentowały przygotowany program artystyczny i Jasełka. Następnie dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo zdrowia oraz długich lat życia.

WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
15 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szk. 2017/018 i wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Przewodniczącą prezydium SU została Kornelia Bartecka z kl. IV, zastępcą przewodniczącego Dawid Kot z kl.V, a sekretarzem Kornelia Kamińska z kl.V. Uczniowie wybrali p. Annę Kurs na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
W poniedziałek 4 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego oraz przypomnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pani Dyrektor Barbara Hojan przywitała uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne, życząc wszystkim w nowym roku szkolnym wielu sukcesów. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Anny Kurs. Na zakończenie odbyły się spotkania z wychowawcami klas.

Rok szkolny  2017/2018
Festyn Rodzinny 
Dnia 10.06.2017r w naszej szkole  odbył się XI Festyn Rodzinny. Organizatorzy: Rada Rodziców i pracownicy szkoły oraz Rada Sołecka wsi Wyszecino przygotowali dla wszystkich uczestników szereg atrakcji. Dmuchany zamek –zjeżdżalnia, malowanie twarzy, wata cukrowa, pokaz grupy tanecznej dzieci, a także grillowane kiełbaski i słodki poczęstunek to tylko niektóre z nich. Do prowadzenia imprezy zaproszono firmę „Ence Pence”, która swoimi konkurencjami i animacjami tanecznymi zachęcała do wspólnej zabawy. Pomimo niesprzyjającej pogody na naszym boisku było tłumnie, głośno i kolorowo. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za przygotowanie tego „Super Festynu”. 
        

Dzień Dziecka w naszej szkole
„Dzień Dziecka w naszej szkole obchodzimy, wspólnie czytamy i się bawimy” - pod takim hasłem spotkaliśmy się 1 czerwca . Nikt nie przyniósł tego dnia książek i zeszytów, ale uśmiech na twarzy i ochotę na wspólną zabawę. Uczniowie po uroczystym rozpoczęciu i życzeniach od Pani Dyrektor przystąpili do „wesołych konkurencji”. Zostali podzieleni na 6 kolorowych drużyn, składających się z przedstawicieli uczniów z każdej klasy. Taki podział zapewnił uczestnikom równe szanse i większą integrację. W przerwach między konkurencjami uczniowie starszych klas czytali dla wszystkich bajki, takie jak: „Czerwony Kapturek”(KL.IV), „Kot w butach”(kl.V) i „Kopciuszek”(kl.VI) w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytanie zbliża”. Wszyscy słuchali z uwagą swoich kolegów i nagradzali dużymi brawami. Tego dnia uczniowie obejrzeli również przedstawienie pt. „Awantura o Żabę” w wykonaniu artystów Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Całej imprezie towarzyszyła miła i radosna atmosfera .
      


Wizyta w Bibliotece „Stacja Kultura” w Rumi
24 maja 2017 roku uczniowie klas IV-VI udali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi pod nazwą „Stacja Kultura”. Biblioteka powstała w zaadaptowanych dworcowych pomieszczeniach i jak nazwa wskazuje wyglądem przypomina stary dworzec. Uczniowie mieli okazję zwiedzić pomieszczenia biblioteki i zapoznać się m.in. z harmonogramem jej działań w formie kolejowego rozkładu jazdy, wiszącym napisem z nazwą biblioteki, któremu towarzyszy duży dworcowy zegar, posiedzieć na kanapach żywcem wyjętych z wagonów pociągu, wziąć do ręki bardzo stare książki. Okazało się, że oprócz wypożyczalni i czytelni w bibliotece znajduje się również pracownia plastyczna, fotograficzna i sale konferencyjne. Dużym zaskoczeniem była informacja, że „Stacja Kultura” wygrała prestiżowy międzynarodowy konkurs i została uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie.

Wycieczka do Grąbkowa
23 maja 2017 r. przedszkolaki i uczniowie klas I-II naszej szkoły udali się do magicznego miejsca (Grąbkowo), gdzie razem z Piotrusiem Panem, Dzwoneczkiem oraz kapitanem Hookiem przeżyli wiele niesamowitych przygód. Niestraszne im było przejście po linowych przeszkodach i strzelanie z łuku. Wspaniałe było pływanie w mini łódeczkach i wyścigi tratw. Podczas pobytu w Nibylandii uczniowie mogli pomalować sobie buźki oraz upiec własnoręcznie wykonane ciasteczka. Czas minął bardzo szybko i z żalem opuszczaliśmy to niesamowite miejsce. Na pożegnanie każdy otrzymał paszport Nibylandii.


IV Gminny Turniej Wiedzy o Zdrowiu 
Dnia 12.05.2017 r. w naszej szkole odbył się IV Gminny Turniej Wiedzy o Zdrowiu pt. „Gdy depresja Cię dopadnie jak z nią walczyć, któż odgadnie?”.  W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkoły Podstawowej w Kębłowie, Sychowie, Luzinie i Wyszecinie. Dzieci zmierzyły się z szeregiem zadań, w skład których wchodziły: test wiedzy, ćwiczenia relaksacyjne, jedzenie cytryny z uśmiechem na twarzy, układanie rozsypanek wyrazowych, rozwiązywanie krzyżówek, omawianie przywiezionych ze sobą plakatów. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Jak żyć, by szczęśliwym być?”. W kategorii klas 0-I - I miejsce: Nikola Kaczmarek SP Kębłowo, II miejsce: Nikola Hirsz SP Wyszecino, III miejsce: Amelia Okrój SP Kębłowo. W kategorii klas II-III - I miejsce: Małgorzata Langa SP Kębłowo, II miejsce: Szymon Navasardyan SP Kębłowo, III miejsce: Adam Stenka SP Sychowo. W kategorii klas IV-VI - I miejsce: Kinga Czech SP Luzino, II miejsce: Michalina Zychowicz, III miejsce: Julia Sicińska SP Luzino. Wyniki turnieju wiedzy o zdrowiu pt. „Gdy depresja Cię dopadnie jak z nią walczyć, któż odgadanie?” kształtują się następująco – w kategorii klas I-III- I miejsce SP Luzino (Oliwier Pendowski, Nikodem Socha), II miejsce SP Wyszecino: (Kornelia Bartecka, Adam Stolc), III miejsce SP Kębłowo (Zuzanna Marzejan, Szymon Kowalewski). W kategorii klas IV-VI - I miejsce SP Kębłowo (Aneta Szyplak, Weronika Paszylk, II miejsce SP Wyszecino (Rozalia Bistram, Klaudia Bojk), III miejsce SP Luzino (Karolina Richert, Alicja Biernat). Gratulujemy!

Z  WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU
Dziś przedszkolaki guziki układały,
i dobre humory przy tym miały.
Rączkę dobrze wyćwiczyły,
i świetnie się przy tym bawiły.
DZIEŃ  JEDNOŚCI  KASZUBÓW
17 marca 2017r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Uczniowie i nauczyciele założyli ubrania w barwach kaszubskich. W całej szkole powiewały mniejsze i większe, ręcznie wykonane bądź zakupione flagi czarno – żółte. Sala gimnastyczna przypominała kaszubską izbę regionalną. Ściany zdobiły serwety z kaszubskim wzorem, elementy stroju kaszubskiego, plakaty informacyjne o naszym regionie oraz wykonane przez uczniów „Kaszubskie nuty”. Ponadto zgromadzono liczne eksponaty. Mogliśmy podziwiać m.in. ceramikę kaszubską, wystawę koszyków wiklinowych, przedmioty codziennego użytku, takie jak lampa naftowa, maszynka do strzyżenia, czy kołowrotek. W szkole odbyły się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, które miały na celu, przede wszystkim, pogłębianie wiedzy o swojej „małej ojczyźnie”. Na początku odśpiewaliśmy hymn „Marsz kaszubski” Hieronima Derdowskiego. Następnie uczniowie klasy piątej i szóstej przedstawili prezentacje multimedialne, które przygotowali na lekcjach języka kaszubskiego. Utrwaliliśmy wiadomości o symbolach narodowych Kaszubów. Poznaliśmy historię i istotę marcowego święta, czyli Dnia Jedności Kaszubów. Dowiedzieliśmy się, czym są Zjazdy Kaszubów, jaka jest ich rola oraz, że na najbliższy lipcowy zjazd do Rumi, można wybrać się specjalnym pociągiem – Transcassubią. Obejrzeliśmy film pt. „Barwy Kaszub”, w którym bardzo obrazowo przybliżono nam haft kaszubski i wszystko, co się z nim wiąże. Obchody uświetniły występy recytatorów poezji i prozy kaszubskiej. Jury wyłoniło laureatów szkolnych eliminacji konkursu „Rodno mowa”, którzy będą nas reprezentować na szczeblu gminnym. Oczywiście nie mogło się obyć bez piosenek kaszubskich. Śpiewaliśmy nie tylko te tradycyjne, takie jak „Tu je nasza zemia”, ale również słuchaliśmy kaszubskie disco. Kaszubi to nie tylko kultura, ale i kuchnia. Toteż dzięki naszym wspaniałym rodzicom, mogliśmy skosztować przepysznej drożdżówki czy gofrów oraz spróbować, jak smakuje prawdziwy swojski chleb ze smalcem. To był naprawdę niezapomniany dzień. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, naukę ze świętowaniem. Poczuliśmy więź, która łączy nas Kaszubów. Już czekamy na kolejne ŚWIĘTO.

WYJAZD NA MECZ DO ERGO ARENY
Dnia 13.03.2017 r. uczniowie SP Wyszecino pojechali do Ergo Areny w Sopocie na mecz piłki siatkowej kobiet Atom Trefl Sopot – Polski Cukier Muszynianka. Ten pierwszy wyjazd był możliwy dzięki udziałowi naszej szkoły w drugiej edycji konkursu plastycznego pt. „Tajemnice świata światów- inspiracje twórczością Józefa Chełmowskiego”. Celem wyjazdu była integracja dzieci i młodzieży interesującej się swoim regionem, propagowanie właściwego zachowania się na obiektach sportowych i kulturalnego dopingowania, a także pokazanie jak aktywnie i miło, z dala od komputera można spędzać wolny czas. Dla zaczynających swoją przygodę z siatkówką uczniów klas I-VI rozegrany mecz, był super sprawą. Na żywo obejrzeli znakomite widowisko na wysokim poziomie. Było to niesamowite wrażenie, bo prawie wszyscy uczniowie po raz pierwszy uczestniczyli w takim meczu. Mecz obfitował w wiele ciekawych akcji, po których naszym uczniom ręce same składały się do oklasków. Ponadto spiker zawodów często zachęcał wszystkich do wykonania słynnej "meksykańskiej fali" lub też innej zabawy na trybunach. Sam obiekt sportowy zrobił nie małe wrażenia na naszych uczniach, a atmosfera tam panująca to nic innego jak świetna zabawa. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i podekscytowani, że mieli okazję aktywnie uczestniczyć w tak świetnym widowisku i doświadczyć na żywo siatkarskich emocji. Rada dla wszystkich kibiców zwłaszcza piłki nożnej – jeśli chcesz zobaczyć wysokiej klasy kulturalne kibicowanie i uczestniczyć w nim oraz dobrze się bawić - zostań kibicem piłki siatkowej.

UCZNIOWIE KLASY PIERWSZEJ CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
We wtorek 7 marca 2017 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, zostali zapoznani z zasadami wypożyczania oraz regulaminem biblioteki. Pierwszoklasiści rozwiązywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów bajek i baśni oraz wysłuchały „ Prośby książki”. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali pamiątkowy dyplom i książeczkę. Wypożyczyły również swoje pierwsze książki.

BAL  KARNAWAŁOWY
Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszej szkole taki bal odbył się 24 lutego 2017 r. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Imprezę poprowadziły animatorki z firmy ENCE PENCE. Podczas trwania zabawy odbyły się różne konkursy i gry. Dzieci odwiedziły postacie prosto z bajek – Minionek i księżniczka Elsa, które zachęcały do wspólnej zabawy. Wszyscy uczestnicy balu skosztowali także pysznej waty cukrowej. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały „balową salę”.

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Tradycyjnie w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV - VI. Swobodne tańce przy muzyce przerywane były konkursami sprawnościowymi i wspólną zabawą, m.in.: zabawa „Krzesełka”, podawanie balona w kręgu przy muzyce. Wyłoniono też króla i królową balu. W tym roku zostali nimi Kornelia Kamińska z kl. V i Kacper Riegel z kl. IV. Zwycięzcy zostali obdarowani słodkimi upominkami zakupionymi z funduszy Rady Rodziców. Gratulujemy im pomysłowości w przygotowaniu swoich strojów. Wszystkim uczestnikom zabawy nie zabrakło pomysłowych strojów i dobrego humoru!

NASI  KOCHANI - BABCIA I DZIADEK
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 17 lutego 2017r. odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w szczególny sposób mogły podziękować swoim babciom i dziadkom za poświęcony czas, wspólne zabawy, spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce oraz inscenizacje. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystości był wspólny słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. To było spotkanie pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
30 listopada 2016 roku w naszej szkole  postanowiliśmy po raz kolejny uczcić tradycyjny zwyczaj przepowiadania przyszłości. Już od samego rana rozpoczęły się przygotowania do andrzejkowych wróżb. Na górnym holu zostały przygotowane „stanowiska do wróżenia”, za którymi zasiadły „szkolne wróżki” i rozpoczęła się zabawa. Na przerwach każdy mógł dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości m.in. dzięki wróżbom z kart z nazwami zawodów, z kubeczków z ukrytymi przedmiotami, mowie kwiatów, czerwony sercom z imionami wybranków czy rzutami kostką. Andrzejkowe wróżby stały się okazją do wspaniałej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
 
MÓJ PRZYJACIEL MIŚ
25 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki, wykonali prace plastyczne pt. „Mój Przyjaciel Miś”, którymi udekorowaliśmy salę zabaw. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi gośćmi zebrały się, aby świętować misiowe urodzinki. W trakcie spotkania można było zaprezentować swojego pluszowego przyjaciela. Wszyscy razem zaśpiewaliśmy i potańczyliśmy przy piosence: „Pluszowy Miś”. Przedstawiono także historię pluszowej zabawki po czym rozpoczęły się wspólne konkursy. Chętni uczniowie uczestniczyli w „Quizie wiedzy o misiach i niedźwiadkach”. Po konkursowych zmaganiach nastąpił słodki poczęstunek w postaci misiowych żelków.
 

DZIEŃ  ŻYCZLIWOŚCI  I POZDROWIEŃ
W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień poprzez pisanie miłych słów i pozdrowień w formie listów, rysunków do koleżanek, kolegów, pracowników szkoły i wrzucanie ich do skrzynki znajdującej się na korytarzu szkolnym. Następnie w Dniu Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada wszystkie listy zostały dostarczane do adresatów. Samorząd Uczniowski przygotował dla całej społeczności szkolnej „uśmiechnięte buźki”, które każdy z uczniów mógł ozdobić według uznania. Korytarz szkolny został udekorowany „buźkami”, które zachęcały do  uśmiechu i otwartości wobec siebie.Chcielibyśmy żeby ten dzień sprowokował nas do spojrzenia na codzienność inaczej: po co narzekać i dąsać się na siebie skoro można być dla siebie życzliwym i pomocnym.
Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, rozmawiać, pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze.
  
PROFESOR GERARD LABUDA - WIELKI SYN ZIEMI  KASZUBSKIEJ
26 października 2016 roku uczniowie klas IV-VI odwiedzili na cmentarzu w Luzinie grób profesora Gerarda Labudy. Zapalili znicze i przypomnieli historię życia „Wielkiego Syna Ziemi Kaszubskiej”. Następnie przeszli pod niedawno odsłonięty pomnik i tam również oddali cześć wybitnemu historykowi, który przez całe życie akcentował swoją kaszubską tożsamość. Bardzo bliskie były mu Kaszuby i Luzino, gdzie został pochowany. 
  
WIZYTA  UCZNIÓW  W SCHRONISKU  DLA  BEZDOMNYCH  ZWIERZĄT  W  DĄBRÓWCE 
26 października 2016 roku uczniowie klas IV-VI odwiedzili Schronisko „Animals” dla Bezdomnych Zwierząt w Dąbrówce. Wizytę poprzedziła zbiórka karmy, kocyków i wielu innych niezbędnych artykułów przydatnych zwierzakom. Uczniowie zostali oprowadzeni po terenie schroniska, poznali jego historię, zasady funkcjonowania i warunki, w jakich znajdują się jego podopieczni. Dzieci podziękowały za możliwość zwiedzenia schroniska, przekazały zebrane wcześniej dary i obiecały, że na pewno pojawią się tu ponownie. Dzięki wizycie w schronisku uczniowie poznali los bezdomnych zwierząt i dowiedzieli się, w jaki sposób sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji skrzywdzonych zwierzaków.
    
PRZEDSTAWIENIE  "JAŚ I MAŁGOSIA"
Dnia 10.11.2016r. dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Wyszecinie, w towarzystwie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Barłominie wybrały się do Multikina w Rumii na przedstawienie teatralne pt. „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie było bardzo interesujące i podobało się wszystkim dzieciom. Po obejrzeniu bajki, pełne wrażeń przedszkolaki wróciły zadowolone do swoich szkół.
                                                             
ŚNIADANIE DAJE MOC
8 listopada 2016 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, przygotowując zdrowe śniadanie według 12 zasad zdrowego odżywiania. Mimo, że akcja przeznaczona jest dla uczniów kl. I-III, w naszej szkole przyłączyli się też do niej uczniowie kl. IV-VI. Na kilka dni wcześniej powiadomiliśmy rodziców o akcji „Śniadanie daje moc”, ustaliliśmy listę potrzebnych produktów oraz omówiliśmy 12 zasad zdrowego odżywiania. Gdy nadszedł wyczekiwany dzień akcji, przynieśliśmy do klasy ustalone produkty spożywcze  i z pomocą mam przygotowaliśmy szwedzki bufet z wyspami: pieczywo, nabiał, warzywa, wędliny, owoce, napoje. Potem rozmawialiśmy o tym, co nam daje moc i jak dbać o zdrowie. Następnie przyszedł czas na pyszne śniadania. Każdy z nas, kierując się zasadami zdrowego odżywiania, przygotował dla siebie smaczne śniadanko. Przygotowując śniadanie staraliśmy się wykorzystywać produkty z każdej wyspy. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Udział w akcji nie tylko pogłębił naszą wiedzę na temat zdrowego odżywiania, ale posłużył integracji społeczności szkolnej. Udział w akcji był naprawdę dobrym pomysłem.
      

SPOTKANIE Z "KATARZYNKĄ"
Spotkanie z „Katarzynką” to zajęcia podczas, których uczniowie kl. II poznali legendę o toruńskich piernikach. Dowiedzieli się, dlaczego tradycyjne polskie pierniki nazywają się „Katarzynki”. Zainspirowani tekstem, postanowili wykonać katarzynki i inne pierniki, na początek z masy solnej. Podczas pracy uznali, że nie jest to proste zadanie. Wyniki jednak wszystkim wydały się zadowalające. Aby zobaczyć efekty naszej pracy, zapraszamy do galerii.
      

ZDROWO I KOLOROWO 
20 października na zajęciach pogłębialiśmy swoją wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania. Aby utrwalić zdobytą wiedzę, postanowiliśmy samodzielnie przygotować jesienną sałatkę dbając o bezpieczeństwo podczas krojenia nożem i ucierania na tarce. Przygotowaniom towarzyszyło wiele radości, a sałatka była pyszna.
             

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
19 października. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, w którym wykazali się umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Swoim występem uczniowie udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Następnie dzieci złożyły ślubowanie. Kolejnym ważnym momentem było pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor Barbara Hojan przez symboliczne dotknięcie ramienia każdego dziecka ogromnym ołówkiem.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, zaś rodzice podarowali rożki obfitości. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
             
DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ
W tym roku Dzień Nauczyciela obchodziliśmy "na wesoło" dzięki uczniom 5 i 6 klas, którzy przygotowali żartobliwą część artystyczną dla swoich Pań oraz pracowników szkoły. Życzenia spokojnej pracy i satysfakcji z niej płynącej składała nie tylko Pani Dyrektor, ale również Przewodnicząca Rady Rodziców. Na ręce Jubilatów zostały złożone piękne bukiety kwiatów wraz
 z gratulacjami. Uroczystość uświetnili swoją obecnością także nauczyciele emeryci. 
   
WYJAZDY NA BASEN
W bieżącym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych organizowane były wyjazdy na basenw Gniewinie. W wyjazdach uczestniczyli uczniowie z klas IV-VI, a także i młodsi uczniowie naszej szkoły, po uzyskaniu aprobaty rodziców. Celem zajęć na pływalni jest:
 - oswajanie dzieci z wodą, 
 - nauka pływania z zastosowaniem przyborów,
 - gry i zabawy w wodzie, 
 - doskonalenie pływania poznanymi stylami. 
Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdów oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Niektórzy już bardzo dobrze sobie radzą z pływaniem. Dla wielu młodszych to świetna lekcja samodzielności, bo trzeba przecież się wysuszyć, ubrać i niczego nie zapomnieć, a przede wszystkim zdążyć razem z innymi.
      
UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WYSZECINIE UCZESTNIKAMI AKADEMII FILMOWEJ MULTIKINA
Kolejny rok szkolny uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wyszecinie biorą udział w największym ogólnopolskim projekcie edukacji filmowej w ramach „Akademii Filmowej Multikina”. Jest to cykl ośmiu spotkań, na które składają się starannie wyselekcjonowane filmy dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów. Przed każdą projekcją problematyka filmu jest omawiana z ekspertem. Seans poprzedza pokaz specjalnie przygotowanego filmiku edukacyjnego oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi. Każdy tytuł poprzedzony jest odpowiednim wprowadzeniem oraz scenariuszem lekcji, który później jest wykorzystywany przez nauczycieli w szkole. Autorami scenariuszy lekcji oraz konsultantami w tworzeniu repertuaru są filmoznawcy, doradcy metodyczni oraz nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem.
Tytuły filmów i tematyka spotkań w ramach „Akademii Filmowej Multikina” w I półroczu roku szkolnego 2016/2017:
październik – Księga Dżungli: Czy prawo dżungli to bezprawie? O surowych zasadach w królestwie zwierząt. Rola człowieka w ochronie przyrody.
listopad – Najlepsze przyjaciółki: Filmowa lekcja odpowiedzialności. Samodzielność, wolność i odpowiedzialność – czym są i jak się ich uczyć? Wyzwania związane z niepełnosprawnością.
grudzień – Alicja po drugiej stronie lustra: Kwestia czasu? – nie tylko filmowe ujęcia przemijalności. Literaccy bohaterowie poza literaturą – gdzie jeszcze można ich spotkać? Starodawne i nowoczesne obyczaje – co zmienia się na przestrzeni lat?
styczeń – Bardzo Fajny Gigant: Wizjonerzy kina – współcześni bajkopisarze. Baśń, legenda, podanie, mit – cechy gatunkowe i ich filmowe adaptacje. Świat realny i świat fantastyczny.


CO  Z  TEGO  WYROŚNIE?
Dzisiaj (04.10.16.) na zajęciach odkrywaliśmy tajemnice wiedzy dotyczące pochodzenia drzew w lesie. Okazało się, że nawet największe drzewa pochodzą z niewielkiego ziarenka – nasionka. Postanowiliśmy to sprawdzić. Wysadziliśmy kilka żołędzi. Będziemy prowadzić klasową hodowlę i czekać na to, co z tego wyrośnie.
        


WYCIECZKA DO SZYMBARKA
30 września uczniowie klas I – VI uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, kolejny raz wybrali się na wycieczkę, tym razem do Szymbarka, gdzie po terenie skansenu oprowadziła nas miła pani przewodnik, która szczegółowo opowiedziała o historii powstania obiektu. Zwiedzanie zaczęliśmy od najdłuższej deski świata (46,53 m), pod którą ustawiono Stół Noblisty Lecha Wałęsy, przy którym uczniowie wspólnie zaśpiewali Kaszebscze note. Następnie udaliśmy się do Domu Sybiraka – chaty przywiezionej z Syberii, obok której usytuowano model sowieckiego łagru. W jego pobliżu znajduje się rampa kolejowa z pociągiem towarowym Donikąd, symbolizującym wywóz setek tysięcy Polaków na Syberię. Również silne wrażeni zrobił na nas bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryfa Pomorskiego", gdzie efekty dźwiękowe przeniosły nas w czas wojny. Zwiedziliśmy także Dom Trapera Kaszubskiego z Ontario, Dom Kaszuba z Turcji oraz drewniany kościółek św. Rafała Kalinowskiego zawierający szereg cennych pamiątek z historycznych budowli Gniezna, Krakowa, kopalni soli w Wieliczce. Weszliśmy do sali hotelu, gdzie podziwialiśmy największy w Europie fortepian. Jedną z największych atrakcji był Dom do Góry Nogami, gdzie z trudnością stawialiśmy kolejne kroki. Mieliśmy również możliwość własnoręcznego wyrabiania chleba, który został upieczony i jako pamiątka zabrany przez dzieci do domu. Miłym odpoczynkiem było udanie się do Świata Bajek z mnóstwem postaci z opowiadań dla dzieci. Po zapoznaniu się z wszystkimi atrakcjami udaliśmy się na pyszny posiłek. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w sklepiku z wyrobami ludowymi i pamiątkami.
Mamy nadzieję, że wspomnienia z tej wycieczki pozostaną w sercach uczniów, którzy docenią bogactwo kultury i historii kaszubskiej. 
                
GMINNE ELIMINACJE KONKURSU „Mëster Bëlnégò Czëtaniô”
21 września w Luzinie odbyły się gminne eliminacje konkursu czytelniczego „Mëster Bëlnégò Czëtaniô”. Naszą szkołę reprezentowały Malwina Drewczyńska i Kornelia Kamińska z klasy piątej oraz Rozalia Bistram i Marta Tempska z klasy szóstej. Dziewczynki czytały fragmenty prozy Stanisława Janke. Zaprezentowały piękną kaszubszczyznę oraz ciekawą interpretację opowiadania pt. Psë. Jury szczególną uwagę zwróciło na Kornelię Kamińską, która zajęła czwarte miejsce, a tym samym będzie reprezentować nie tylko naszą szkołę, ale także gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Wejherowie. Wszystkie dziewczynki wróciły z konkursu zadowolone i nagrodzone (każdy uczestnik mógł wybrać sobie nagrodę). Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, a Kornelii życzymy powodzenia na kolejnym etapie!
                                                                                                                                                                                                         
                      


TYDZIEŃ   WYCHOWANIA
W dniach od 19-23 września 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyszecinie pod opieką nauczyciela religii Anny Kurs i wychowawców klas uczestniczyli w Tygodniu Wychowania pod hasłem: „Wychowujemy do wartości”. Każdy dzień miał swój motyw przewodni: 19.09. – „Grunt to dobre wychowanie”, 20.09. – „Bez złości mamy więcej radości”, 21.09. – „Wychowanie jest sprawą serca” – ks. J. Bosko, 22.09. – „ Przysłowie prawdę ci powie” – dobre obyczaje w życiu codziennym, 23.09. – „Podsumowanie Tygodnia Wychowania”. Celem warsztatów było uświadomienie uczniom znamion wychowania, które decyduje o naszych wzajemnych relacjach. Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć wychowawczych nt. wartości potrzebnych do zbudowania osoby szczęśliwej, zrealizowanej, mądrej oraz solidnego sumienia. Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili wartości w powiązaniu z codziennymi sytuacjami szkolnymi i społecznymi. Na koniec rozstrzygnięto konkurs plastyczny: „Kulturalni w szkole, w domu i na ulicy” w kategorii klas I-III i IV-VI. Zwycięzcom konkursu wręczono dyplomy potwierdzające przyznane wyróżnienia. Tydzień Wychowania jest obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (przypada ono 18 września).


W   ARBORETUM
Dnia 20.09.2016r. uczniowie klasy II wyruszyli na zajęcia poza mury szkoły. Najważniejsze zajęcia odbyły się w ARBORETUM przy Nadleśnictwie Strzebielino z siedzibą w Luzinie. Po parku dendrologicznym oprowadzała nas pani Lilianna Koszutowska. Podczas spaceru ścieżkami parku poznaliśmy różne rodzaje drzew iglastych, liściastych i krzewy. Jedną z ciekawostek parku jest dąb, który został wyhodowany z żołędzia poświęconego przez papieża Jana Pawła II. Na podsumowanie zajęć otrzymaliśmy książeczki – kolorowanki, dzięki którym łatwiej było nam rozróżnić i zapamiętać nazwy poznanych drzew. Następnie usiedliśmy przy ognisku i każdy własnoręcznie piekł dla siebie kiełbaskę. Posiłek na świeżym powietrzu smakuje wyjątkowo. Na odchodne otrzymaliśmy jeszcze w prezencie opaski odblaskowe. Dziękujemy pani Liliannie Koszutowskiej za ciekawe prowadzenie zajęć oraz prezenty. Cały wyjazd był dla nas sprawdzianem z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i zachowania się  w miejscach publicznych. Sprawdzian został zaliczony a my jesteśmy gotowi do następnych takich zajęć. Było super.                                                                                                                                                                     
SEGREGUJEMY  ŚMIECI
Dzisiaj (15.09.2016.) my, uczniowie klasy II utrwalaliśmy wiadomości na temat segregacji śmieci. Wiemy, co to jest segregacja, recykling, co oznaczają kolory pojemników. Rozumiemy, że czystość naszej Ziemi jest w naszych rękach. Bez problemu wykonaliśmy plakat, który pomoże naszym młodszym kolegom zapamiętać zasady segregacji odpadów. Bardzo lubimy takie zajęcia, wspólną pracę, naukę i czasem zabawę.       
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

RAJD  PIESZY  I  SPRZĄTANIE  ŚWIATA
16 września uczniowie klas I-VI uczestniczyli w rajdzie pieszym do Leśniczówki w Barłominie. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Podziwiając uroki najbliższej okolicy, zadbaliśmy również o czystość zbierając napotkane śmieci. Byliśmy dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w kolorowe worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji. Pogoda nam dopisywała . Po dotarciu na miejsce czekała na wszystkich miła niespodzianka - ognisko z pieczeniem kiełbasek i rozgrywki sportowe. Po kilku godzinach zabawy w znakomitych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wyprawa była bardzo udana, wszyscy już czekają na kolejny rajd. Aktywnie spędziliśmy czas i przy okazji wykazaliśmy się ekologiczną postawą.
          
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 
Dnia 15.09.2016r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnionych do głosowania było 53 uczniów z klas I-VI. Wszystkie oddane głosy były ważne. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Anna Kurs.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład Prezydium Samorządu weszło siedem osób z następującym przydziałem czynności:
1. Bistram Rozalia (kl. VI) – PRZEWODNICZĄCA
2. Mielke Oliwier ( kl. VI) – ZASTĘPCA PRZEWODNICZACEJ
3.Baranowski Jakub (kl. VI) – SEKRETARZ
4. Wencel Jakub (kl. VI) - CZŁONEK
5. Drewczyńska Malwina ( kl. V) – CZŁONEK
6. Kamińska Kornelia (kl. V) – CZŁONEK
7. Tempska Marta ( kl. VI) - CZŁONEK
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!MAMY  WŁASNY  KODEKS.
Klasa II opracowała kodeks zachowania. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w jego tworzeniu, jednogłośnie przyjęli go do realizacji. Teraz już tylko trzeba się do niego stosować. Czasami może być trudno, ale damy radę. Trzymajcie za nas kciuki. 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Dnia 1 września 2016 r. w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Na uroczystym apelu spotkali się: Dyrektor Szkoły – pani Barbara Hojan, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i licznie przybyli rodzice uczniów. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich gości, życząc zapału do pracy, wytrwałości i sukcesów. Uczniowie pod kierownictwem p. Anny Kurs przedstawili krótki program artystyczny na powitanie nowego roku szkolnego. Następnie wszyscy udali się na spotkania z wychowawcami, aby po tak długiej nieobecności porozmawiać i wymienić się wspomnieniami z wakacji. 
                                                                                                                                                                            
   


PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE  "PIMPUŚ SADEŁKO W KRAINIE WITAMINEK"
8 marca 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyszecinie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „Pimpuś Sadełko w Krainie Witaminek” w wykonaniu Studia Artystycznego „MAGIK” z Białegostoku. Tytułowy bohater, Pimpuś Sadełko, nie dbał o swoje zdrowie, źle się odżywiał – jadł dużo słodyczy, chipsów i batoników. Wszystko się zmieniło, gdy spotkał Witaminkę C. Po wielu perypetiach polubił owoce i warzywa oraz zdrowy styl życia.
Aktorzy w sposób interesujący i przemawiający do dzieci uświadomili wszystkim, jak bardzo ważne jest dbanie o zdrowie, higienę osobistą oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Zachęcili do spożywania zdrowej żywności i uprawiania sportu. 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

3 marca 2016 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Wyszecinie zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej. Dzieci zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania i otrzymały karty biblioteczne. Potem uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki.

WALENTYNKI
Zwyczaje walentynkowe już na dobre zagościły w Szkole Podstawowej w Wyszecinie.
W tym roku obchody rozpoczęły się w połowie lutego od wystawienia „walentynkowej skrzynki”, do której można było wrzucać kartki z wyrazami sympatii i przyjaźni dla swojego wybranka lub wybranki. 12 lutego na sali rekreacyjno – sportowej odbyły się przygotowane przez Samorząd Uczniowski konkursy i zabawy przy muzyce, których motywem przewodnim były czerwone serduszka i baloniki. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec posłańcy rozdali walentynkową pocztę. W Święto Zakochanych cały dzień upłynął w atmosferze przyjaźni i życzliwości.
Choć Walentynki nie są polskim zwyczajem, to jednak są obchodzone w naszej szkole co roku i dostarczają uczniom dużo radości i zabawy.
„ŻYWA  LEKCJA  HISTORII"
11 lutego 2016 roku do Szkoły Podstawowej w Wyszecinie przyjechała grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pt. „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”. Uczniowie usłyszeli o zwyczajach panujących w dawnych czasach, poznali tradycyjny strój polskiego sarmaty, uzbrojenie i metody walki. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się zgromadzonym rekwizytom. Niektórzy spróbowali nawet walki szermierczej, inni poczuli co to dyby czy krzesło inkwizycyjne.
Pokaz spotkał się z dużym zainteresowanie ze strony uczniów. Wszyscy, dobrze się przy tym bawiąc, przyswoili wiedzę na temat życia w Polsce szlacheckiej na przełomie XVII i XVIII wieku.
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY I ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

     25 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Wyszecinie święto obchodziły pluszowe misie. Z tej okazji wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły swoje pluszowe przytulanki, które towarzyszyły im przez cały dzień. Po lekcjach na sali gimnastycznej odbyły się ciekawe konkursy m.in. „Misiowe figle”, czyli tańce z misiami, rysowanie portretu misia w parach
z zamkniętymi oczami, konkurencje sprawnościowe z pluszakami, konkurs na „Misia Giganta”. Dzieci poznały również historię pluszowego misia. Równocześnie odbyły się w specjalnie przygotowanej „sali wróżb” andrzejkowe wróżby. Na koniec wszyscy poczęstowali się misiowymi żelkami


Wyjazd do Piaśnicy

     18 listopada 2015 roku uczniowie klas III-VI Szkoły Podstawowej w Wyszecinie pojechali do Piaśnicy, miejsca kaźni ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Leśny cmentarz nazywany jest czasem „Pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. Co roku, w święto Odzyskania Niepodległości, odbywają się pielgrzymki do Piaśnicy. Nasi uczniowie również chcieli oddać hołd ludziom, którzy stracili tam życie. Pod Pomnikiem Ofiar Piaśnicy zapalili znicze i w skupieniu zapoznali się z treścią tablic, które informują o dokładnej lokalizacji 26 zbiorowych mogił. Następnie udali się w głąb Lasów Piaśnickich, gdzie mogli zobaczyć masowe groby zamordowanych. Szczególne emocje towarzyszyły przy mogile najmłodszych ofiar hitlerowskiej zbrodni. Niesamowite wrażenie wywarła również kaplica pełniąca funkcję pomnika, a przede wszystkim jej wyjątkowa symbolika. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili grób Błogosławionej Alicji Kotowskiej. Ten wyjazd był dla wszystkich ogromnym przeżyciem i uświadomił, jak istotne jest zachowanie pamięci o przeszłości swojego narodu.

Warsztaty morskie w ramach „Błękitnej Szkoły”

     4 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Wyszecinie odbyły się warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez edukatora „Błękitnej Szkoły” Stacji Morskiej w Helu. Tematem zajęć były ssaki Morza Bałtyckiego, ich zachowania, przyczyny zagrożeń oraz sposoby i metody ochrony. Uczniowie zapoznali się z działalnością Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która od lat prowadzi ośrodek hodowli i rehabilitacji fok szarych. Działania stacji wzmacniają naturalne zasoby zagrożonych gatunków i sprzyjają odtworzeniu ich kolonii u polskich wybrzeży Morza Bałtyckiego.
     Zajęcia dostarczyły uczniom podstawowej wiedzy o ssakach żyjących w naszym morzu i uświadomiły, że to, co człowiek czyni dla środowiska naturalnego, czyni również dla własnego dobra i wspólnej przyszłości zapewniając sobie godny byt w świecie, w którym bez obawy o zdrowie można korzystać ze wszystkich walorów, jakie daje morze. 
 Przedstawienia profilaktyczne
We wrześniu i październiku 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyszecinie uczestniczyli w przedstawieniach profilaktycznych „Przygody Krasnala Psikusia” i „Mały Człowiek w wiosce Wielkoludów”. Pierwszy spektakl, w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego „MAGIK” z Białegostoku, był barwną i pełną humoru opowieścią o perypetiach tytułowego krasnoludka, który lubił wszystkim robić żarty i psikusy. Nie zawsze były one jednak przyjemne i dobre. Gdy krasnal się o tym przekonał postanowił zmienić swoje postępowanie. Uczniowie chętnie się włączyli w pomoc bohaterowi i podpowiadali mu, jak należy się zachowywać, aby swoim postępowaniem nie sprawiać przykrości innym.
Bohaterem drugiego przedstawienia Teatru „ADADA” z Białegostoku był mały chłopiec o imieniu Edek. Różnił się od swoich rówieśników, przez co nie był przez nich akceptowany. Wytykano go w szkole palcami i był przedmiotem żartów. Z pomocą przyszedł mu szkolny kolega, który przekonał mieszkańców wioski, że nie można śmiać się z kogoś, kto jest inny. Historia chłopca uświadomiła uczniom, jak bolesne i trudne jest dyskryminowanie w szkole i jak ważne jest wsparcie chociażby jednej osoby.

UROCZYSTOŚĆ  ŚLUBOWANIA I PASOWANIA  PIERWSZOKLASISTÓW
     Dnia 21 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Wyszecinie, odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali część artystyczną, do której przygotowywali się w wolnych chwilach od września. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze przekonały rodziców 
i panią dyrektor, że dzieci klasy pierwszej są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Barbara Hojan dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Wyszecinie " i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. W miłej atmosferze życzenia dzieciom złożyli rodzice, dyrektor i wychowawca. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał pamiątkowy dyplom, teczkę na szkolne dokumenty, znaczki odblaskowe oraz słodki upominek od rodziców. Rodzice również przygotowali dla wszystkich „słodkie przyjęcie”. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
  
      

                         
TYDZIEŃ WYCHOWANIA 

      W dniach od 14 do 18 września 2015roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyszecinie, pod opieką nauczyciela religii pani Anny Kurs i wychowawców klas, uczestniczyli w Tygodniu Wychowania, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”. Uczniowie dowiedzieli się, jak duży wpływ na wychowanie mają rodzice, nauczyciele, idole,
a także rówieśnicy. Celem warsztatów było uświadomienie dzieciom tych elementów wychowania, które decydują o naszych wzajemnych relacjach. Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć wychowawczych nt. wartości potrzebnych do zbudowania osoby szczęśliwej, zrealizowanej, mądrej oraz solidnego sumienia. Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili wartości i cnoty, takie jak pracowitość, uczciwość, przyjaźń, dobroć, mądrość, posłuszeństwo i wytrwałość w powiazaniu z codziennymi sytuacjami rodzinnymi, szkolnymi i społecznymi. Na koniec, chcąc sprawić innym radość, podarowali własnoręcznie ozdobioną serwetkę koleżance lub koledze ze szkoły.
Tydzień Wychowania jest obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, a przypada ono 18 września.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego